Ameliyat izleri nasıl geçer ?

Ameliyat İzleri Nasıl Geçer

Derinin altındaki bölgelere müdahale etmek amacıyla cerrahi kesiler yapılır. Operasyon tamamlandıktan sonra bu kesilerin kapatılması için her ne kadar estetik dikişler atılsa da travma noktalarında yani kesi çizgisi boyunca iz kalır.

İlk günden itibaren vücut tarafından belirli oranda iyileştirilen, normal ten rengine yaklaştırılan bu bölgede bir zaman sonra iyileşme durur. İyileşmenin durmasıyla beraber de iz kalması söz konusu olur. Ameliyat izleri görünümü kötü etkiler ve insanlar bu izlerden kurtulmak için çeşitli yöntemler dener. Estetik cerrahi, lazer, krem ve buna benzer diğer yöntemler kullanılmaktadır ancak tüm bu yöntemlerden daha masrafsız, daha kolay uygulanabilen ve daha etkili bir yöntem vardır: Kimyasal peeling.

Ameliyatın tamamlanmasından sonra kesinin kapatılması amacıyla atılan dikişler çok derin bir alanı ilgilendirir. Bu derin bölge aynı zamanda cilt dokusunu da içerisine alır. Görünümün kötü olmasına sebep olan temel unsur ise cilt dokusu üzerinde meydana gelen hasardır. TCA bazlı kimyasal peeling ürünlerinin kullanılmasıyla beraber de bu derinin bölgeden uzaklaştırılması mümkün hale gelir.

Ameliyat izlerinin ortadan kaldırılması için farklı estetik cerrahi müdahalelerin yapılması devri TCA kimyasal peeling ürünlerinin ortaya çıkmasıyla son bulmuştur. Ürünlerin içerisindeki özel asitler deri üzerine uygulanıp beş dakika bekletildikten sonra kötü görünüme sebep olan deri katmanını travmaya uğratırlar. Bölgedeki deri kızarır, soyulur ve dört – beş gün içerisinde tamamen dökülür. Derinin tamamen dökülmesinden sonra ise izleri üzerinden atmış yeni deri dokuları çıkmaya başlar. TCA kimyasal peeling ürünleri çeşitli karışım oranlarına sahip geniş bir skalada üretilirler. Ameliyat izinin durumuna bağlı olarak da bu ürünlerden birisinin seçilmesi mümkündür.

Ameliyat izleri nasıl geçer

Ameliyat ya da dikiş izlerinin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılan kimyasal peeling solüsyonlarının içerisindeki asit miktarı arttıkça etkinlik miktarı da artmaktadır. Yüzdesel olarak artan asit oranıyla beraber cildin daha derin bölgelerine asidin etki etmesi mümkündür. Ameliyat ve dikiş izleri oldukça özeldir. Bilinçli olarak yapıldıkları için yuvarlak ya da geniş bir dağılım göstermezler. İnce ve dikey düzlemde gelişirler. Bu sebepten ötürü de TCA kimyasal peeling ürünleri kullanılırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Ameliyat izlerinin tamamen geçmesi için kullanılan TCA kimyasal peeling ürünü şu şekilde uygulanmalıdır:

  1. Öncelikle ameliyatın üzerinden en az üç – dört ay geçmelidir. Tercihen sekiz ay sonra uygulanması tavsiye edilmektedir. Böylece ilgili ameliyat ya da dikiş izi vücut tarafından olabildiğince iyileştirilecektir. Vücut tarafından iyileşmenin kesildiği, izin kalıcı hale geldiği noktada ise kimyasal peeling uygulaması yapılabilir.
  2. Uygulama yapılmadan önce bölge steril hale getirilmelidir. Özel solüsyonlarla veya kimyasal olmayan sabunlarla temizlik gerçekleştirilebilir. Enfeksiyon riskini tamamen engellemek için kokusuz kolonya dahi sürülebilir. Kolonyanın içerisindeki alkol etkisi yitirdikten sonra ise uygulamaya geçilir.
  3. Aside dayanıklı bir eldiven giyilir. Dikiş izleri daha derin bölgeleri ilgilendirdiği için tamamı asit ile oluşturulmuş kimyasal peeling ürünleri kullanılır. Bunlar çok etkili olduğu için uygulama yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.
  4. Asit solüsyonu kulak çöpünün üzerine ya da özel bir fırçaya sürülerek ameliyat izinin olduğu bölgeye dikey düzlemde sürülür. Sürme işlemi sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Yanlara kayma yapıldığı takdirde bu bölgelerdeki derinin de soyulacağı unutulmamalıdır.
  5. İki kat olarak sürülen TCA kimyasal peeling ürünü en fazla beş dakika bekletilerek nötralize edilir. Solüsyonun beş dakikadan fazla cilt üzerinde tutulmaması gerekmektedir.

Ameliyat veya dikiş izinin durumuna bağlı olarak üç ile yedi seans arasında tam iyileşme sağlanır. Kalıcı sonuçlar ise dokuzuncu aydan itibaren alınmaya başlar. TCA kimyasal peeling ürünlerinin ev ortamında uygulanabiliyor olması büyük avantajdır. Ürünü satın aldığınız yerden talep edeceğiniz destek sayesinde ev ortamında ameliyat izlerinin geçmesi mümkündür. TCA Kimyasal peeling uygulaması sayesinde lazer ve estetik cerrahi gibi cefalı yollardan uzak durmak mümkündür.

Ameliyat izlerinin geçirilmesi için uygulanan bu yöntem Avrupa’da ve Amerika’da oldukça meşhur olmakla birlikte ülkemizde yeni yeni popüler olmaktadır. Kapalı teknikle yapılan ameliyatlardan sonra da en az açık ameliyatlardan sonra olduğu kadar başarılıdır. Safra kesesi ameliyatı, mide ameliyatları, boyun ve boyun üstü bölgelerde geçirilen ameliyatlardan sonra kalan izler için oldukça uygun bir yöntemdir.

Bizi Oylar mısın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add to cart