Dövme Çıkarma

Dövme Çıkarma :

Bu yazımızda Dövme nasıl çıkar, dövme çıkarma yöntemleri, dövme mürekkebi nasıl çıkar detaylı bilgi verilmektedir.

Dövme çıkarmak için günümüzde kullanılan yöntemler arasında Lazer ile dövme çıkarma, Dövme Çıkarma kremi ve Tca Kimyasal peeling ile dövme çıkarma gibi seçenekler sıralanabilir.

Lazer ile dövme çıkarma :

Lazer ile dövme çıkarmada cilt altına işlemiş dövme mürekkebi Lazer cihazı ile belirli frekanslarda lazer atışları ile parçalanmakta ve küçük parçalara ayırılmaktadır. Dövme çıkarma işlemi öncesinde cilde anestezi kremleri ve buz ile dondurma işlemleri de uygulanmaktadır.

Günümüzde en yaygın tercih edilen lazer yöntemi ile iz kalmadan dövme çıkar.

Lazer cihazının teknolojisinine göre ve uygulama yapan kişinin eğitimine, deneyimine göre sonuçlar değişkenlik göstermektedir.  Dövme silinme süreci dövme rengine, dövme yapılan mürekkep kalitesine göre farklı sürelerde olabilmektedir.

Dövme Çıkarma Kremi  :

Dövme çıkarma kremleri cilt altında bulunan mürekkebi yumuşattıktan sonra mürekkebi cilt gözeneklerinden dışarı atarak işlem yapan kimyasal bileşenli ürünlerdir.  Diğer yöntemlere göre vücutta uygulama alanları daha fazladır, Dövme yapımında yabancı maddeler bulunmuyor ise sadece Mürekkep kullanılarak makine ile cilde dövme yapılmış ise Dövme çıkarma kremi rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Dövme Çıkarma kremi kullanıma başlandığında ortalam 7 – 8 gün içinde cilt altında bulunan mürekkebi yumuşatmakta ve yumuşayan gevşeyen mürekkep silinmeye hazır duruma gelmektedir.

Mürekkep yumuşadıktan sonra cilt tarafından emilmeyen mürekkep gözeneklerden dışarı atılmaya başlamaktadır. Dövme çıkarma kremlerinin ortalama kullanım süresi 18 – 22 gün arasında olduğu bilinmektedir. Kişinin Dövmesinin yapım şekline ve dövme boyutuna göre dövme silinme süresi uzayabilmektedir. Yeni yapılan cilt üzerinde açık yara bulunan dövmelerde dövme çıkarma kremi kullanılamamaktadır.

Tca Kimyasal Peeling Dövme Silme :

TCA bir asit çeşidi olup kimyasal maddenin kısaltılmış ismidir. Tca Kimyasal Peeling Setleri ise orjinalinde Tca Asidi, Nautralize Solüsyonu ve Cilt Onarıcı Kremi ile birlikte Set halinde kullanıma sunulmaktadır. TCA cilt üzerinde bulunan dövmeye uygulanarak belirli bir süre bekletildikten sonra ciltte öncelikle kızarıklık yapan ve birkaç gün içinde ciltte soyulma yapan özelliğe sahiptir.

Genellikle başka yöntemler ile çıkarılamayan dövmeler için Dermatologlar tarafından tercih edilmektedir. Dövme Çıkarma işleminde TCA en az 10 gün aralıklar ile uygulanmakta olup kullanımı son derece dikkat gerektiren hata yapılmaması gereken bir işlemdir.

TCA Dövme çıkarma işleminde yabancı maddeler ile yapılan dövmeler ve ev yapımı dövmeler de rahatlıkla silinebildiği için diğer yöntemler ile çıkarılamayan dövmelerde hemen hemen tek seçenek olduğu söylenebilir.